Etkinlikler

6. Kitap ve Kültür Fuarı

Büyükşehir Belediyesi 6. Kitap ve Kültür Fuarı’na kültür sanat dostlarının yoğun ilgisi sürüyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 6. Kitap ve Kültür Fuarı 17-27 Ekim 2019 tarihinde kapılarını açtı. İlk gün gerçekleşen açılış programının ardından kültür ve sanat dostları fuara akın etmeye başladı. Binlerce kitap ve 200’ü aşkın yayın evinin yer aldığı fuarda, şair ve yazarlarla gerçekleştirilen söyleşiler de yoğun ilgi gördü. Hafta içi 09.00 – 21.00, hafta sonu ise 10.00 – 22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek fuarın etkinlik takvimi http://kitapfuari.kahramanmaras.bel.tr/ üzerinden takip edilebiliyor.

5. Kitap ve Kültür Fuarı

Uluslararası Kahramanmaraş 5. Kitap ve Kültür Fuarı 234 yayınevi ve 247 yazarla birlikte 11-21 Ekim 2018 tarihinde kitap severlerle buluştu.

12 Şubat Bayram Günü

 Hürü Ana, Abdal Halil Ağa, Bayrak Olayı, Sütçü İmam Olayı gibi Maraş Milli Mücadelede cereyan eden olaylar temsili olarak canlandırılması, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tarihi Türk Topluluğu Mehteran Gösterisinin ardından resmi geçit töreni ile 12 Şubat Kurtuluş Bayram kutlamaları sona ermiştir.

12 Şubat Tiyatro Gösterileri

 İlimizin Düşman İşgalinden kurtuluşunun 95. Yılı ‘’12 Şubat Kurtuluş Bayramı’’ kutlama etkinlikleri kapsamında Milli Mücadele Yıllarına ait yaşanmış bazı olaylar Valilik Meydanında kurulan geniş sahnede Tiyatro Gösterisi olarak sahnelendi.

Çanakkale Zaferi 103. Yıl Dönümü Konser Programı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Musiki Derneği işbirliği ile düzenlenen ‘Minnet ve Şükranlarımızla Şehit ve Gazilerimizi Anma Konseri’ gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Musiki Derneği Korosu ve Sanatçılarının seslendirdiği; Gafil Ne Bilir Neşveyi Pür Şevki Vegayı, Vur Pençe-İ Ali’deki Şemşir Aşkına, Kerkük’ten Yola Çıkak, Segah Salat-İ Ümmiye, Olmaz ilaç Sine-i  Sâd Pareme, Çırpınırdı Karadeniz, Çanakkale İçinde Vurdular Beni, Havada Bulut Yok, Mızıka Çalındı Düğün mü Sandın, Yanık Ömer, Bülbülüm Altın Kafeste, Eğilmez Başın Gibi, Buna Er Meydanı Derler, Estergon Kalası gibi birbirinden güzel eserlerin seslendirildiği konserde duygu dolu anlar yaşandı.

II. Ahirdağı Atlı Kızak Yarışması

 Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu işbirliği ile 3 Mart 2018 Cumartesi günü Yedikuyular Kayak Merkezi’nde yapılan II. Ahirdağı Atlı Kızak Yarışmasına Erzurum, Kastamonu, Artvin, Kütahya, Ankara, Kars, Erzincan, Bursa, Yalova ve Alanya olmak üzere 10 ilden 66 kulüpten 166 sporcu katıldı.

 Yapılan yarışmaların sonunda dereceye giren sporculara ödülleri düzenlenen bir törenle verildi.

Minik Erkekler

1.Tufan Gün-Kastamonu, 2. Abdurrahman Sevinç-Küre, 3. Buğra Hopur-Kahramanmaraş

Yıldız Erkekler

1.Salih Boran Uzuncan-Artvin, 2.Gökhan Çimen-Kastamonu, 3.Selahhattin Ersöz-Kastamonu

Genç Erkekler

1.Zafer Çetin- Kastamonu, 2.Miraç Tunahan-Erzincan, 3.Mehmet Enes Eryılmaz-Kastamonu

Büyük Erkekler

1.Cihan Tane-Kastamonu, 2. Alperen Yörük-Alanya, 3.Resul Özbek-Ankara

Centilmen Erkek Sporcu-Efe Ender Durmuş-Ankara

Minik Bayanlar

1.Özge Duru Karaöz –Ferdi, 2. Nursena Sevinç-Erzurum, 3. Ceren Sanbur-Nilüfer

Yıldız Bayanlar

1.Çağla Selen Karaöz-Ferdi, 2. Sudenaz Çetin-Doğa Gençlik, 3. Duru Kılıçoğlu-Ferdi

Genç Bayanlar

Kadriye Gürbüz-kastamonu

Büyük Bayanlar

1.Mecrim Bekbolot-Ferdi, 2.Beste Berberoğlu-Kastamonu, 3.Arzu Cengiz-Kastamonu

Centilmen Bayan Sporcu-Gülbanu Kukul-Devrekani

I. Ahirdağı Atlı Kızak Yarışması

 Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu işbirliği ile düzenlenen 1. Geleneksel Kızak Yarışmaları Türkiye Şampiyonası Ahirdağ Yedikuyular Bölgesinde yapıldı.

 Kahramanmaraş’ta ilk defa gerçekleştirilen Geleneksel Kızak Yarışmalarına 10 ilden 58 spor kulübünden 120 sporcu mücadele etti.

Kahramanmaraş 4. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı

 Kapılarını ziyaretçilerine 13 Ekim 2017 Cuma günü saat 10.00’da açan ve resmi açılışı 14 Ekim 2017 Cumartesi günü saat 10.30’da gerçekleştirilen Kahramanmaraş 4. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’na bu yıl gerek yurt içinden gerekse yurtdışından 263 yayın evi ile 262 şair ve yazarın katıldığı Kahramanmaraş 4. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı daha ilk gününden başta öğrenciler olmak üzere vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Kahramanmaraş 4. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı 22 Ekim 2017 Pazar günü saat 22.00’de sona erdi.

 Geçen yıl 150 bin kişinin ziyaret ettiği Kahramanmaraş 4. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’nı bu yıl ise 48 bin kişi artışla 198 bin 732 kişi ziyaret etti.

1. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali

 Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Alpedo, Akdo, Karpedo, Marasta ve Marfedo Dondurma firmalarının katkılarıyla 22-23-24 Eylül 2017 Tarihlerinde 1. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali gerçekleştirildi.

 Trabzon Bulvarı üzerinde saat 15.00’te başlayan festival etkinliklerine halk yoğun bir ilgi gösterirken, halk oyunları gösterileri, Dondurma yeme yarışmaları, Basketbol, futbol Freestyle şov, Disneyland ve Edecan Maskot Karakterleri, bisiklet rampa şov, Jonglör Şov, Tahta Bacak, Ateş Baz Şov,Harley Davıdson Şov gibi birçok şovlar düzenlendi.

 Kafkas Kültür Derneği Kabardinka Halk Oyunları’nın yanı sıra Adige Cumhuriyeti, KKTC, Kosova, Bosna Hersek ve Makedonya Halk Dansları Toplulukları kendi ülkelerinin halk danslarını sergilerken, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Büyükler ile Küçükler Folklor Ekipleri de birer gösteri sundular.

 Dondurma Kaşıkçı Şovu’nun ardından Dondurma Yeme Yarışmaları hem büyükler, hem gençler hem de çocuklar kategorilerinde düzenlendi.

 Dondurmanın ilk yapılışı hikayesine konu olan dağda kar basma olayı canlandırılarak dağlarda basılan karlar atlar üzerinde getirilerek dondurmanın atası olan karsambaç anlatıldı.

 1. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında Ferhat Göçer, Murat Boz ve bir çok sanatçı getirilerek konserler verildi.

1. Uluslararası Aşıklar Ozanlar ve Şairler Bayramı

 25-26 Ağustos 2017 Tarihleri arasında düzenlediğimiz 1. Uluslararası Aşıklar Ozanlar ve Şairler Bayramına 10 ülkeden ve 81 ilden yüzlerce aşık, ozan ve şair katıldı. Göksun, Elbistan ve Kahramanmaraş merkezde gerçekleştirdiğimiz programa katılan şairler şiirlerini okurken, ozanlar sazları ile birbirinden güzel türküyü, ağıtı dile getirdiler. Aşıklar ise karşılıklı atışmalar yaparak birbiriyle yarıştılar.

Aliya İzzetbegoviç Parkında Ramazan Şenlikleri

 Büyükşehir Belediyesinin hizmete sunduğu Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda düzenlenen Ramazan Şenlikleri programı kapsamında Mehteran Gösterisi sahnede yerini aldı.

 Bölgenin en çok tercih edilen parklarından biri olması sebebiyle Ramazan Şenlikleri Programı, Ramazan boyunca Hacivat- Karagöz ve Meddah Gösterisi, Mehteran Gösterisi, Ramazan Sohbeti ve İlahi Dinletisi, Şiir ve Türkü Dinletisi, Kur-an Ziyafeti ve Semazen Gösterileriyle vatandaşların  beğenisine sunuluyor.

  Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda iftardan sonra keyifli vakit geçiren vatandaşlar, hem yürüyüş yapıyorlar, hem de çocuklarını eğlendiriyorlar.

 Aliya İzzetbegoviç Rekreasyon Alanı’nda Yeşil alanları, ağaçları, biyolojik göleti ve gemili su parkıyla, macera çocuk oyun alanları ve görkemli kamelyalarıyla, kafeterya binası,  yürüyüş yolları, kaykay pisti, Japon kale, tenis kortu ve basketbol sahası gibi spor alanlarıyla şehre nefes aldıran Aliya İzzetbegoviç Parkı, örnek bir proje olarak Kahramanmaraş'a ve bölgeye yeni ve farklı bir yüz kazandırıyor.

Türk Halkları Geleneksel Oyunları Sempozyumu

 Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, TİKA ve Muş Alparslan Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Sporlar - Oyunlar Sempozyumu başladı.

 Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde sempozyum öncesi gelen misafirler Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde karşılandı.

 Karşılama sonrasında kurulan otağ önünde hatıra fotoğrafı çekilerek sempozyuma geçildi.

Antikçağda Maraş Sempozyumu

 Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Antik Çağda Maraş Sempozyumu sona erdi.

 Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyuma 70 akademisyen konuşmacı olarak katılırken, sempozyumda 50 bildiri sunuldu.

Uluslararası Sultanu'ş Şuara Sünbülzade Vehbi Efendi Sempozyumu

 Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk defa düzenlenecek olan 1. Uluslar arası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali kapsamında Uluslararası Sultanu’ş Şuara Sünbülzade Vehbi Efendi Sempozyumu gerçekleştirildi.

 Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde 22 Eylül 2017 Cuma günü gerçekleştirilen sempozyum öncesi Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı muhteşem bir Mehteran Konseri sundu.

 Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin folklor gösterilerinin ardından Trabzon Büyükşehir Belediyesi Folklor Ekibi bir gösteri sundu.

Uluslararası Millî Mücadele Döneminde Maraş Sempozyumu

 Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen Uluslararası Milli Mücadele Döneminde Maraş Sempozyumu başladı.

 Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde başlayan sempozyuma gelen davetliler kültür merkezi girişinde Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın Mehteran Konseri ile karşılandı.

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan sempozyum açılış konuşmaları ile devam etti.

Uluslararası Selçuklu Döneminde Maraş Sempozyumu

 Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan sempozyum Mehter Takımı’nın verdiği mini konserle başladı.

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmalarına geçildi.

Kahramanlar Diyarından Şehitler Diyarına Gezi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, TEOG Deneme Sınavında okullarında başarılı olan öğrencileri Çanakkale Gezisi ile ödüllendirdi. Çanakkale Gezisine toplamda 337 öğrenci günlük 2 otobüs olmak üzere dört kafile halinde gönderildi

Bayram Sizinle Güzel

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla ilçeleri de kapsayan 5 gün süren kutlama etkinlikleri programı tamamlandı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen program kapsamında çocuklar lunapark, şişme oyun parkları, tiyatro gösterileriyle 23 Nisan bayramını kutladılar.

İşte Büyükşehir Belediyesinin “Bayram Sizinle Güzel” sloganıyla çocuklar için hazırladığı etkinlik takvimi şöyle gerçekleştirildi:

22 Nisan Cuma, Türkoğlu Misakı Milli Konferans Salonu’nda  Minik Sincaplar Tiyatro Gösterisi sergilendi.

22 Nisan Cuma Göksun METEM Konferans Salonu’nda Hayy Meraklı Çocuk Tiyatro Gösterisi çocukların beğenisine sunuldu.

22 Nisan Cuma, Afşin Belediye Düğün Salonu Hayy Meraklı Çocuk Tiyatro Gösterisi, 23 Nisan Cumartesi, Pazarcık Atatürk Parkı Minik Sincaplar Tiyatro Gösterisi çocukların ilgi odağı oldu.

23 Nisan Cumartesi, Çağlayancerit Belediye Kültür Merkezi, Minik Sincaplar Tiyatro Gösterisine yoğun ilgi gösteren çocuklar gönüllerince eğlendiler. 24 Nisan Pazar, Elbistan Endüstri Meslek Lisesi Salonu’nda sahnelenen  Hayy Meraklı Çocuk Tiyatro Gösterisinin ardından 25 Nisan Pazartesi, Nurhak, Minik Sincaplar Tiyatro Gösterisi çocukların beğenisine sunuldu, 25 Nisan Pazartesi, Ekinözü Yunus Emre İlköğretim Okulu Minik Sincaplar Tiyatro Gösterisini izleyen çocuklar oyunu beğendiler.

24 Nisan Pazar, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi, Minik Sincaplar Tiyatro Gösterisi üç seans olarak sahnelendi.

22-24 Nisan KAFUM Fuar Alanı Şişme Oyuncaklarda çocuklar üç gün boyunca saat 10.00-18.00 arası eğlendiler.

22-23 Nisan Belediye Spor Tesisleri Yanı, Lunapark eğlencesine katılan çocuklar saat 10.00-18.00 arası derslerin stresini attılar.

23 Nisan Cumartesi, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi, Hayy Meraklı Çocuk Tiyatro Gösterisi iki seans olarak sahnelendi.

26 Nisan Salı, Andırın Şehit Yasin Höbek Yatılı Bölge Okulu, Minik Sincaplar Tiyatro Gösterisi saat 11.00-14.00 olmak üzere iki sefer sahnelendi.

İlçelerde gerçekleştirilen 23 Nisan kutlama etkinliklerine çocukların ilgisi oldukça yoğun oldu.

 

Kahramanmaraş III.Kitap ve Kültür Fuarı

 27 Ekim 2016 Perşembe günü saat 15.30’da açan ve 6 Kasım 2016 Pazar günü kapanan ilimizde Kahramanmaraş II. Kitap ve Kültür Fuarı gerçekleştirilmiştir. 10 gün boyunca devam eden Fuara yoğun katılımlar olmuştur.  256 yayın evi ve 227 yazarın konuk olduğu bu fuar günlerinde kitap yazarları severleri ile bir araya gelmiş imza günlerinde buluşmuşlardır.

Kahramanmaraş II.Kitap ve Kültür Fuarı

 20-29  tarihleri arasında ilimizde Kahramanmaraş II. Kitap ve Kültür Fuarı gerçekleştirilmiştir. 9 gün boyunca devam eden Fuara yoğun katılımlar olmuştur.  225 yayın evi ve 221 yazarın konuk olduğu bu fuar günlerinde kitap yazarları severleri ile bir araya gelmiş imza günlerinde buluşmuşlardır.

Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Programı

 Merhum şairimiz, üstad Necip Fazıl Kısakürek doğumunun 111. yılında, 26 Mayıs 2015 Salı günü saat 20.00’da Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi Konferans Salonunda ‘’Necip Fazıl Kısakürek’i Anma Programı’’ kapsamında bir panel ve Şiir Dinleti programı gerçekleştirilmiştir. Panelde Serdar Yakar’ın moderatörlüğünde, Yard. Doç. Dr. Selami Çakmakçı, Av.Haki Demir, Ali Büyükçapar, M.Tahir Gören konuşmacı olarak katıldılar.

Cahit Zarifoğlu Sempozyumu

 02-03 Haziram 2016 tarihleri arasında Edebiyat dünyasının abisi olarak nitelendirilen Cahit Zarifoğlu’nu anma sempozyumu düzenlendi.

 Prof. Dr. Mehmet Narlı başkanlığında gerçekleştirilen açılış oturumunda, Prof. Dr. Nazif Gürdoğan –  “Güzelin Sanatı Güzel Olur”, Prof. Dr. M. Fatih Andı –  “Cahit Zarifoğlu’nun Eserlerinde Türlerarasılık”

 Prof. Dr. Hasan Akay –  “Cahit Zarifoğlu’nun Şiirlerinde ‘Tabiat-Üstü’ Ya Da “Ruhun Duvarları İçinde Tabiatüstü Bir Savaş”, Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu-  “Cahit Zarifoğlu Ve Şiir Anlayışı Üzerine Notlar”

 Rasim Özdenören – Yazar konularında sunumlarını yaparak Cahit Zarifoğlu’nu anlattılar

Kahramanmaraş I.Kitap ve Kültür Fuarı

 12-21 Aralık tarihleri arasında ilimizde Kahramanmaraş I. Kitap ve Kültür Fuarı gerçekleştirilmiştir. 9 gün boyunca devam eden Fuara yoğun katılımlar olmuştur. 133 yayınevi ve 90 araştırmacı, şair ve yazarın konuk olduğu bu fuar günlerinde kitap yazarları severleri ile bir araya gelmiş imza günlerinde buluşmuşlardır.

 Halkımızın sevdiği kitaplarla ve bu kitapların yazarları ile buluştuğu fuar günlerinin akşamlarıda ayrı bir kültür-sanat etkinlikleri ile devam etmiştir. Önemli konferanslar, söyleşi programlarının yanı sıra Uğur Işılak Konseri ve Aşk-ı Sema Gösterisi ile ayrıca önemli olmuştur. 

Büyükşehir Belediye Bando Takımı

 Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı

 Kentimizde Halkın Müzik Kültürünün geliştirilmesine hizmet etmek, sanat çalışmalarını konserler yolu ile halka sunmak, şenlik, kutlama, anma, protokol vb. organizasyonlarda; yurt içi ve yurt dışı turnelerde müzik etkinliklerinde görev almaktadır. Bu kapsamda ilimizde profesyonel anlamda görev yapan tek ekiptir.